RAW stravování nadchne nejen vegany a vegetariány

RAW strava
zdroj: pexels.com

Mezi moderními výživovými směry vyniká RAW stravování. Jeho koncept je poměrně jednoduchý. Konzumují se syrové potraviny nebo ty, na jejichž úpravu nebyla použita teplota vyšší než 42 °C. Laik by se mohl domnívat, že taková strava musí být velmi chudá. Opak je ale pravdou. Člověk, který se stravuje podle těchto zásad, má pestrý a na živiny bohatý jídelníček. Přečtěte si, jaké potraviny jíst, jaké úpravy vyzkoušet a kde RAW produkty ochutnat.

Díky RAW stravování budete zdraví a plní energie

Do jídelníčku každého, kdo vybírá potraviny podle zásad RAW stravování, patří ořechy a semínka, naklíčené luštěniny, ovoce, zelenina, mořské řasy či třeba čerstvé kokosové mléko. Potraviny můžete mixovat, odšťavňovat, naklíčit, máčet nebo naopak vysoušet. Lze je také zahřívat, ale teplota při úpravě by neměla přesáhnout více než 42 °C. Poté už se ve stravě ničí prospěšné vitamíny, minerály a další pro tělo důležité látky.

RAW stravování má mnoho předností:

  • Strava má nižší obsah nasycených mastných kyselin a sodíku – nepodílí se tedy na zvyšování hladiny cholesterolu či krevního tlaku.
  • Syrové potraviny obsahují draslík, hořčík, sodík, kyselinu listovou a další prospěšné látky – obecně je taková strava živinově hodnotnější.
  • RAW strava vám pomůže zredukovat hmotnost, zvýšit energii a zároveň zlepšit psychickou pohodu.

RAW jako dlouhodobý životní styl nebo krátkodobá dieta?

Jako všechny styly stravování, má i RAW strava nějaké nedostatky. Pro někoho nemusí být energeticky vyvážená. Často není schopná zajistit energii na veškeré denní aktivity (je to velmi subjektivní, závislé na charakteru vaší práce a na sportovních aktivitách, kterým se věnujete). Syrová strava je náročnější na trávení než strava tepelně upravená. Mnoho lidí ji vnímá jako striktní a omezující.

Vyzkoušejte ji proto v podobě odlehčovací krátkodobé kúry, která bude trvat jen několik dní, případně zařaďte jen některé RAW pokrmy do svého jídelníčku. Nevíte, jak si jídlo správně připravit? Pak navštivte bistRAWveg v Liberci nebo v Praze a ochutnejte zde výborné „živé“ jídlo. Mezi bohatou nabídkou hlavních jídel, RAW dezertů a salátů si určitě vyberete. Připraveny jsou pro vás také chuťově zajímavé freshe, smoothie, čerstvé koktejly, a dokonce i kávové specialisty.

I když si k obědu raději dáte dokonale propečený steak, výbornému RAW dezertu jistě neodoláte!

Buďte první kdo přidá komentář

Napsat komentář